Egy igaz ember ment el – Halmos Béla felszállt az égbe muzsikálni
Kőbányai János
Halmos Béla barátunk már nem ezen a földön muzsikál, 2013. július 19-én 67 éves korában felszállt az égbe muzsikálni. Olyan ember ment el – rossz és nehéz magyar időben –, akiért érdemes volt Magyarországon, a magyar kultúrában élni.
A műfaj és a művelődési forma, a táncház, amit az újkori magyar kultúrába – remélhetőleg örök érvénnyel – zenészként, népzenekutatóként, szervezőként beojtott és popularizált (a pop kultúra korában), olyan intenzitású érzéki azonosulási felületet hozott létre, amely minden más és más természetű-irányú tapasztalatot felülír. Mind a múltban és mind a jövőnkké érő jelenben.
Ha a remény hal meg utoljára – úgy a magyar népzene szerelmes kötése oldódik el a legnehezebben – ha van olyan pusztító atombomba, amely a megérintése nyomán ezt a lélekből fölszabadított érzés hídját képes lenne fölrobbantani.
Jeruzsálem, 2013. július
Pészah 5786 / 2026: Hol kapható az ünnepi macesz? – Helyszínek és választék
Pészah 5786 / 2026 – Ünnepi széderesti menüválaszték