Túlélte Auschwitzot, most TikTok sztár a 97 éves magyar származású Lily Ebert

2021. November 01. / 17:12


Túlélte Auschwitzot, most TikTok sztár a 97 éves magyar származású Lily Ebert

Egy 97 éves, Bonyhádon született, magyar Holokauszt- és Covid-túlélő a TikTok legújabb sztárja. Ő Lily Ebert, akit dédunokája segítségével több, mint 1 millióan követnek világszerte. Fiatalok kérdezik a Holokausztról nap, mint nap. Lily megfogadta: ha túléli a koncentrációs tábort, bármit megtesz, hogy sose merüljön feledésbe a történelem. A Heti Napló meglátogatta őt londoni otthonában.

„Tanuljunk meg élni egymással békességben, és ahelyett, hogy bántani akarjuk egymást, segítsünk egymásnak” – ez lenne az üzenete a világ felé a 97 éves Lily Ebertnek.

A magyar származású asszony életkora is dicséretre méltó, hát, ha még megtudják, hogy ő egy többszörös, nagybetűs túlélő. Nem csak az auschwitzi koncentrációs tábort és az azzal járó borzalmakat élte túl, de olyan erős, hogy januárban még a súlyos koronavírus-fertőzésből is teljesen felépült.

A 17 éves dédunokája, Dov Forman célja, hogy minél többen megismerjék Lilyt, és ezáltal a holokauszt történetét, ezért regisztrálta dédnagymamáját a fiatalok legnépszerűbb közösségi oldalára. A Bonyhádon született, 97 éves Lily a TikTok legidősebb sztárja, akit világszerte már több mint 1,4 millióan követnek.

Az angol nyelvű 20-30 másodperces videókban a fiatalok kérdezhetik őket. A dédnagymama mindenre őszintén válaszol, mert megfogadta: ha túléli Auschwitzot, ő bizony elmondja a világnak mi is történt ott valójában.

De vajon miért kezdtek bele a nem mindennapi, kőkemény edukatív munkába és hogyan lett a 97 éves magyar néni a TikTok sztárja?

Dédunokája, Dov azt mesélte, az első koronavírus alatti lezáráskor kezdődött minden, amikor otthon voltak. „Dédnagymamámnak nem volt lehetősége iskolákba és egyetemekre menni, hogy megossza történetét, ahogy azt sok éven át tette. Ezért úgy gondoltam, hogy az én generációm számára a legjobb hely erre a közösségi média. Először Twitteren kezdtem, majd, amikor elkapta a koronavírust és túlélte, utána határoztam el januárban, hogy létre hozok egy TikTok fiókot is” – árulta el.

Az 1,4 millió követőszámú oldalon vegyesen vannak tabukat ledöntő videók a holokausztról és Lily mindennapjairól. „Videókat osztunk meg a dédnagymamám történetéről és olyanokat is, amik nem feltétlenül a holokauszthoz kötődnek, hanem azt mutatják meg, hogy a történtek ellenére képes volt folytatni az életét, családot alapított, pozitív maradt és sokat mosolyog. Talán ezért szeretik az emberek az oldalunkat” – mondta Dov a Heti Naplónak.

Húsz és félmillióan látták és négymillió likeot kapott az a videó, amiben Lily az auschwitzi tetoválását mutatja.

A nyaklánc története

Lily büszkén mutatta meg a Heti napló stábjának az arany nyakláncát, amit mindig visel. Nem sok minden maradt neki gyermekkorából, de ez még Auschwitzot is túlélte.

Bonyhád az egykor virágzó zsidó közösség egyik legfontosabb városa, ahol 1923-ban, Lily születésekor minden nyolcadik ember zsidó származású volt. Itt és ekkor született Engelman Lívia, azaz Lily és később még öt testvére.

Perczel Mór utca 32. Egykori házuk helyén már üzletek vannak, csupán az utca neve és az egykori házszám maradt meg. A régi zsidó iskola helyén pedig egy holokauszt emlékmű áll, ami 1222 áldozat nevét őrzi.

A szigorú zsidótörvények után itt is létrejöttek az első gettók, majd 1944-ben Bonyhádon is elindultak a deportálások. Lily ekkor még csak 21 éves volt. Édesapja meghalt, Imre testvére pedig munkaszolgálatba került. Így Berta, Piri, René, édesanyja és Béla elindultak Pécsen át Auschwitzba. A család, édesanyja cipőjének sarkába rejtett pár, számukra fontos ékszert, majd egy nappal később az édesanyja azt kérte Lilytől, cseréljenek cipőt.

A teljes írás az atv.hu oldalán / IDE KATTINTVA olvasható el

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek