Magyar zsidók a világban a vírus idején: Vadász Éva, az Új Kelet főszerkesztője

2020. Április 21. / 15:30


Magyar zsidók a világban a vírus idején: Vadász Éva, az Új Kelet főszerkesztője

Hiába vagyunk most bezárva, együtt az egész glóbusz: Vadász Éva barátunk mesél arról, milyen az élete és hogyan segít Izraelben a koronavírusos időkben.

vadász-éva-cikkbe.jpg

Mazsihisz.hu: Hogyan tartja a kapcsolatot a zsidó közösséggel ezekben a hetekben, részt vesz-e online szertartásokon, tanulásokon?

Vadász Éva: A magyarországi JCC havdala-sorozata nagyon tetszik és a Lauderesek pészachi kisfilmje csodás lett. Ma épp élőben közvetítettem a holokauszt emléknapi szirénát a Rabin térről a Scheibereseknek, Verő Tomi rabbi kezdeményezése keretében. Rendkívül hálás vagyok a régi jeruzsálemi iskolámnak, a Pardes Intézetnek, hogy részt vehetek a kedvenc tanáraim óráin Zoomon. Megyeri András Facebook live tanulásaiba bekapcsolódok, ha épp van rá időm. 

A szobafogság óráiban van-e olyan elfoglaltsága, ami gyökeresen új az eddigi szokásaihoz képest? Nekiállt-e megvalósítani régóta halogatott terveket?

A maszkviselés és a fertőtlenítés. De komolyra fordítva a szót, az otthon diszkózás viszonylag új, vagy visszatért szokásom. Ez annyit tesz, hogy Asian Dub Foundation, vagy például Brand New Heavies szól, tehát a 90-es évek zenéje, és próbálunk úgy táncolni, mintha a Kuli Almában, vagy a Dramában lennénk. Javaslom mindenkinek!

Azonban az önkéntes munkáim miatt nagyjából ugyanannyit vagyok távol otthontól, mint amikor a munkahelyem nyitva van, ezért csak annyiban változott a napirendem, hogy napközben önkénteskedek (Tel Aviv-i szervezeteknek, illetve magánkezdeményezésekben) és a szabadidőmben dolgozom, otthonról. Mindig van nálam hivatalos papír az útvonalamról arra az esetre, ha megállítana a rendőrség, így nem élek teljesen szobafogságban a kijárási tilalom alatt.

Volt-e az elmúlt hetekben olyan olvasmány- és filmélménye, amit feltétlenül ajánlana közösségünk számára is?

Az Eretz Nehederet című műsort mindig megnézem, ami még a szépemlékű Heti Hetest is túlszárnyalja nevettetésben. Aki tud héberül, biztosan nézi, aki pedig még nem, ezért a műsorért érdemes lesz megtanulnia. David Gurnak az Együtt az ár ellen című, a cionista ellenállás történetét kutató kötetét olvasom most. Ritka dokumentáció ez a második világháborúban zajlott magyar cionista ellenállásról, a magyar zsidó embermentőkről, amit ráadásul pont David Gur írt, aki a zsidók mentésének aktív részese volt, és ő az egyetlen magyar zsidó zsidómentő, aki a saját élményeiről még ma is tud mesélni. Ajánlom mindenkinek, aki az emléknap környékén szeret a holokauszt csodáiról tanulni.

Ki az, akiről példát vesz ezekben a hetekben, milyen lelki-szellemi útmutató szerint igyekszik tölteni a napjait, kihez vagy kikhez fordul tanácsért?

Mindenki a példaképem most, aki nem ugyanabban a cipőben jár, mint én.

Az egyik példaképem Schnapp Lea, aki az Új Kelet újság jeruzsálemi munkatársa, és 90 fölött meg se kottyan neki a járvány okozta krízis. Maszkban jár sétálni az otthonától szigorúan 100 méteres távolságban, a gyerekei, unokái és dédunokái ellátják és nagy szeretettel veszik körül. Szereti mondani nekem, hogy Évike - így hívták a kistestvérét, akit Auschwitzban veszített el. Lea azt mondja: „Akarom hinni, hogy a Jóisten megmutatja, mi az oka ennek a krízisnek és megmutatja az utat kifelé.”

Szellemi útmutatóim az egészségügyben dolgozó barátaim, akik nem gondolnak a megőrülés lehetőségére és akikről itt írtam. Lelki utamat a főnökeim egyengetik, akik rendszeresen tájékoztatnak a munkahelyem esetleges újranyitási lehetőségeiről, és szeretettel tartják bennem és a kollégáimban a lelket. 

Végül, de elsőként is említhettem volna, mert ő mindig is a példaképem: Vadász Magda, az anyukám. Az ember, a Mensch, aki nem szorul segítségre, pedig ő tényleg szobafogságban van most. És ez azért van, mert ő segít másokon. Rendszeresen feltelefonálja, -zoomolja a zsinagógája időseit, intézi a magyarországi ügyeimet, maszkban és szigorúan 2 méter távolságban fogadja a látogatóit a napfényes teraszán (ami valójában egy olyan belvárosi udvar, mint az Égigérő fűben, „az a szép ződ gyep”), otthonról dolgozik és mindig kitalál valamit, amivel felhív. Most nem azzal, hogy melyik Túró Rudit vegye meg a boltban, hanem az érdekesebbnél érdekesebb udvari, telefonos és zoomos sztorijaival szórakoztat.

Mi lesz az első dolga, ha véget ér a járvány, hová megy el, kit látogat meg először?

Az Új Kelet nyomdáját Rison Lecionban, hátha ki lehet nyomtatni az online megjelent márciusi számot majd visszamenőlegesen. Ha már nem lesz a repülőutak után kötelező a kéthetes karantén, megölelem Anyut Budapesten, mert most nem támogatja, hogy hazautazzak.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Minden, ami Purim: Ünnep győzelmi mámorban
Hírek, lapszemle
A betérni szándékozó argentin elnök Izraelben