Egy munkaszolgálatos század lemészárlása Kiskunhalason

2020. Szeptember 09. / 08:32


Egy munkaszolgálatos század lemészárlása Kiskunhalason

Fölkerült tegnap a YouTube videómegosztóra Végső István történész „A 101/322. sz. munkaszolgálatos század lemészárlása Kiskunhalason" című előadása. A Clio Intézet kutatója a budapesti Holokauszt Emlékközpontban „Az autentikus helyszínek szerepe a holokauszt emlékezésben" címmel megrendezett tanácskozáson foglalta össze a tragédiát és annak emlékezetkultúráját.


1944. október 11-én, a déli órákban, a kiskunhalasi vasútállomás 4. vágányára Újvidékről érkezett egy szerelvény polgári utasokkal, menekültekkel és munkaszolgálatosokkal. A vonaton utazott a 101/322. számú munkásszázad is a keretlegénységgel. Délelőtt a városban légiriadó volt, közvetlenül 12 óra előtt pedig az állomásnál – ahol bácskai német SS  katonák, valamint magyar honvédek, vasutasok és polgári személyek is tartózkodtak – robbanás hallatszott. A dörrenés után sokan kiáltozni kezdtek, hogy partizánok támadták meg az állomást, a fegyveresek ezt követően vették tűz alá a munkaszolgálatosokkal teli vagonokat, majd embervadászatba kezdtek. Az öldöklés 3-4 óra hosszat tartott. (Végső István írása alapján.) Az áldozatok 18-19 év körüli pesti  fiatalok voltak, a vasút mellett földelték el őket, exhumálásuk után a Kozma utcai temető lett végső nyughelyük. Az áldozatok között volt Örkényi Strasszer István szobrászművész is. 

A Holokauszt Emlékközpontban a napokban „Az autentikus helyszínek szerepe a holokauszt emlékezésben" címmel megrendezett konferencián Végső István  tartott előadást a tömegmészárlásról, annak helyszíneiről és emlékezetkultúrájáról:

A Clio Intézet munkatársa az előadásban többek között olyan kérdésekre kereste a választ, hogy  mi válthatta ki a mészárlást, hogyan és miért így zajlott az exhumálás és a temetés. Hányszor és kik emlékeztek a lemészárolt munkaszolgálatosokra? Miért hangsúlyozták ki a perekben, a sajtóban, a műalkotásokban a magyarok és a kiskunhalasiak részvételét, szemben a munkaszolgálatosokat legyilkoló SS-alakulattal?

A konferenciával a  Holokauszt Emlékközpont a „Holokauszt, európai értékek és helytörténet” megnevezésű, az IHRA és Visegrádi Alap által támogatott nemzetközi projekt megvalósításához járult hozzá. 

A fönti archív felvételek a Magyar Nemzeti Filmarchívumból származnak. A filmet készítette: Bánki Miklós és Simonyi Andrea. A filmben látható archív képeket és dokumentumokat Frisch György, a NÜB egykori elnöke bocsátotta a film készítőinek rendelkezésére.

(Címlapképen: az exhumálás pillanatai. Fotó: Feketeváros.blog.hu)

FORRÁS: HDKE.HU

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Indul Binjomin rabbi Talmud Tóra Akadémiája
Izrael
Ma este megműtik Benjamin Netanjahut
2024. Március 31. / 19:17

Ma este megműtik Benjamin Netanjahut